by Petra Visser September 30, 2022
Možná nyní cítíte na své podložce zpomalení a touhu po vnitřním poznání a možná se divíte, že se vám jakoby nechce. Podzim je období přechodu, je časem sebevýživy a ohlédnutí. Období podzimu nás zve k prozkoumání vnitřní a introspektivní energie na našich jógových podložkách i mimo ně. Toto je roční období, kdy zpomalujeme, rozjímáme a zažíváme vděčnost, hojnost a uvolnění.
Doporučuji Vám dovolit si přivítat energii podzimu. Když praktikujeme denně, všechno toto můžeme časem vnímat. Na povrchu naše praxe může vypadat stejně, ale uvnitř bude jiná. Naladíme se na sebe a na energii přírody. I nepatrné uvolnění, klid, koncentrace, to že si po praxi jógy sednete do krátké meditace a dovolíte si nikam nespěchat má pro vás blahodárný efekt. Nepřestávejte se svou pravidelnou praxí jógy, je to vaše vnitřní výživa.
Období váty je suché, chladné, větrné, nepravidelné a lehké.
Příznaky nerovnováhy váty:
Nervozita, úzkost, panika, strach, tiky, třes, křeče, suchá nebo popraskaná kůže, zácpa, plynatost, nadýmání, suchá a tvrdá stolice, nízká tělesná hmotnost, nechuť k chladu a větru, potíže s tolerováním hlasitých zvuků, světla, přerušovaný spánek, roztěkaná nebo nesoustředěná mysl.
Chcete-li vyvážit vatu, je moudré vytvořit ve svém životě opačné vlastnosti – zajistit pro tělo vlhkost, teplo, uzemnění, zpomalit a hlavně věnovat pozornost rutinám, pravidelnosti.
Strava:
Během období váty si můžete vychutnat jídla, která jsou: sladké, slané i kyselé a s vysokým obsahem bílkovin a zdravých tuků, vařené s teplým a povzbuzujícím kořením (zázvor, kurkuma, skořice, kmín, koriandr, fenykl).
Příroda nám jde v tomto období také na pomoc ve formě jablek, švestek, aronie atd. a můžeme si podušená jablka osladit například i medem.
Podle ájurvédy med pomáhá udržovat dostatečné množství krevních destiček, což zajistí, aby krev byla řádně okysličená. Příliš málo kyslíku v krvi může mít za následek únavu či dokonce deprese, med pomáhá před těmito neduhy chránit.
Co dělat během dne:
Nejlepší způsob, jak vyvážit vatu, je vytvořit si denní rutinu. Dobrá rutina má konzistentní čas vstávání (nejpozději v 7:00), teplé jídlo u kterého si sednete, mírné cvičení a konzistentní čas spánku (nejpozději do 22:00).
Příjemná ranní rutina je masáž teplým organickým sezamovým olejem, po které následuje teplá a relaxační sprcha. Jemná praxe jógy a alespoň patnáct minut meditace - to vše podpoří naši rovnováhu a pohodu.
Barvy:
Je nádherné vnímat barvy podzimu, zahalte se do něj, je to barva oranžová, červená, žlutá a bílá.
Esenciální oleje:
Můžete použít do difuzéru, do svého oblíbeného krému či oleje, jako parfém, či i do teplé koupele: pelargónie, vetiver a citrusové esenciální oleje
Jóga má na vátu velmi uklidňující účinek, zahřeje nás, dá stabilitu, poskytne soustředění a uzemnění. Jestliže praktikujete v brzkých ranních hodinách jako já, doporučuji obléknout si svetr, aby tělo bylo v teple. Jakmile budete zahřátí, pak ho už můžete dát dolů.
Kdykoli je to možné, uzemněte nohy a ruce na podložce a neskákejte mezi pozicemi.
Předklony zklidňují mysl, obrácené pozice jsou skvělé pro uklidnění nervového systému a vyvážení Váty.
Zakončete svou rutinu dlouhou šavásanou a přikrejte se, abyste neprochladli.
चले वाते चलं चित्तं निश्चले निश्चलं भवेत्॥
योगी स्थाणुत्वमाप्नोति ततो वायुं निरोधयेत् ॥
cale vāte calaṃ cittaṃ niścale niścalaṃ bhavet॥
yogī sthāṇutvamāpnoti tato vāyuṃ nirodhayet ॥
Když je dech nestálý, je nestálá i mysl. Když je dech ustálený, je ustálená mysl a jógin bude ustálený (klidný). Proto je třeba ovládat dech (váju). (Hathajógapradípika II.2)
Po ásanách, poté co je tělo zahřáté - přichází na řadu pránájáma.
V tomto ročním období je střídavé dýchání nosními dírkami velmi blahodárné a vyvaží nám roztěkanou vátu.
Varianta (bez zádrže):
Varianta (se zádrží po nádechu)